ZAŠTO MI?
- 20 godina uspješnog poslovanja
- kvaliteta, stručnost i jamstvo izvedenih radova
- pružanje usluga prema visokim međunarodno priznatim ISO i HACCP standardima
- iskusno i kvalificirano osoblje
- najnovija paleta sredstava koja zadovoljavaju visoke ekološke standarde
- kompletna dokumentacija o izvedenim uslugama prema novoj zakonskoj regulativi
- novi pristup izvođenja usluga bez ometanja dinamike poslovanja
- najavljeni dolasci prema dogovorenoj dinamici izvođenja usluga
- stojimo Vam na raspolaganju tijekom cijelog dana i vikendom
- brzo reagiranje na hitne zahtjeve klijenata
- stručni savjeti
KONTAKT
ID 90 d.o.o.
Ogrizovićeva 34/1
10000 Zagreb
Tel: +385 1 3648 000
Fax: +385 1 3648 002
E-mail: id90@id90.hr
Deratizacija
Štetni glodavci, posebice štakori i miševi, stalni su pratioci čovjeka, široko su rasprostranjeni te nanose velike ekonomske, ali i zdravstvene štete, budući su prijenosnici raznih zaraznih bolesti.Saznanje da štakori imaju ključnu ulogu u prijenosu i širenju kuge bio je povod prvim organiziranim i zakonski reguliranim akcijama suzbijanja tih štetnih glodavaca. Provođenje obvezatne sustavne deratizacije na nivou gradova u RH propisano je prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti ("NN" RH, br. 79/07, 113/08). U Službenom glasniku Grada Zagreba 7/97 u članku 6. stavku 3. donesena je Odluka o obvezatnoj preventivnoj deratizaciji na području Grada Zagreba.
S tim u svezi preventivna se deratizacija provodi dva puta godišnje (proljeće i jesen) kada se ujedno očekuje i najveća biološka pojavnost štetnih glodavaca, a vezano uz klimatske uvjete koji im u tim razdobljima naročito pogoduju.
Uz preventivnu deratizaciju dodatnim postupcima kurativne deratizacije suzbija se problem povećane pojavnosti štetnih glodavaca u trenutku kada on nastupi.
Uz preventivne (npr. uklanjanje otpadaka), biološke (prirodni neprijatelji) i fizikalno-mehaničke (prepreke, ljepljive trake) metode suzbijanja štetnih glodavaca, najprimjenjivanija metoda deratizacije jest, ipak, kemijska metoda, koja se zasniva na primjeni kemijskih sredstava, tzv. rodenticida.
Po kemijskom sastavu rodenticidi su otrovi mineralnog, biljnog ili sintetskog podrijetla, a prema načinu djelovanja razlikujemo slijedeće skupine rodenticida:
- akutni otrovi - visoko toksični, brzo djelovanje
- antikoagulanti - kumulativni učinak, prolongirano djelovanje
- kemosterilizanti - selektivni učinak
- plinovi - respiratorni unos, brzo djelovanje
Od rodenticida se zahtjeva da su učinkoviti u niskim koncentracijama, da u glodavaca izazivaju smrt što sličniju prirodnoj, da su prihvatljivi za glodavce te da ne izazivaju rezistenciju. Nadalje, rodenticidi u primijenjenoj koncentraciji ne smiju biti otrovni za ljude i domaće životinje te moraju imati uporabnu dozvolu Ministarstva zdravstva RH. Sva navedena obilježja imaju i rodenticidi iz skupine antikoagulanata II. generacije, koje, u obliku gotovih rasutih ili krutih mamaca, tzv. meka, koristimo prilikom obavljanja usluge deratizacije.
Meka ili mamac je mješavina rodenticida i hrane kao nosača. Prema sastavu, odnosno strukturi hranjivog nosača, razlikujemo nekoliko tipova meke: meka sa svježom ili pokvarljivom hranom, meka sa žitaricama (rasuta meka), parafinizirana (kruta) meka, tekuća meka i prah (prašiva).
Pažljivo odabrana meka, ovisno o uvjetima koji vladaju na terenu, postavlja se u deratizacijske kutije s jasnim oznakama upozorenja i podacima pravne osobe koja obavlja uslugu deratizacije.
Osim odabira atraktivne meke, za efikasno suzbijanje štetnih glodavaca, vrlo je važno deratizacijske kutije s mekom izložiti na dobro mjesto. Stoga je za svaki objekt i teren potrebno izraditi točan plan i raspored izlaganja meka (tzv. deratizacijska mapa), ovisno o mjestima najveće pojavnosti glodavaca te njihove putove kretanja i zadržavanja, odnosno njihova skrovišta i rupe.